Blogus.com.ua - Клуб путешественников | Отзывы туристов, блоги.

Дорогами Ісландії. «Золотий водопад»

Ще одне диво Ісландії — це її водопади. Хто хоч раз побуває тут, ніколи не зможе забути їх буквально тріумфальної краси. Серед чорних скель, зелених мохів, білих снігів і блакитних льодовиків зриваються з лавових виступів короткі і бурхливі ісландські річки породжуючи дивне різноманіття форм і контурів струменів водопадів. Ці водопади оспівані в сагах, поемах, казках і романах ісландців.

Гютльфосс (Gullfoss), «золотий водопад», один з найкрасивіших в Ісландії і, мабуть, найвідоміший: Гейзер, долина Тінгветлір і Гютльфосс є основними пам'ятками «золотого кільця», популярного туристичного маршруту по півдні острова.

Хм…, дивно чому саме золотий? Мабуть через веселку, що часто з’являється тут і освічує його води…

Водопад знаходиться на річці Hvуtу (Біла річка), що тече з льодового куполу Langjуkull. Потужний потік каламутної води зривається з верхнього широкого десятиметрового рівня, потім повертає на 90º і з висоти 20м падає у вузький каньйон, утворений базальтовими колонами. Над водопадом висить хмара водяного пилу, пориви вітру обливають нею всіх хто опиниться на стежці, ведучій до верхнього рівня.

У 20-х р. минулого століття водопад вирішили використовувати для здобуття електроенергії, але відмова власника цих земель Tіmas Tіmasson продати їх, громадська думка, а також фінансова скрута інвесторів поховала проект. В середині 70-х ці землі були даровані Icelandic Nature Conservation Council, зараз це заповідник.

У сонячний день хмара бризків тісно обрамлена яскравою веселкою, крізь арку якої можна підійти впритул до падаючої стіни води. Живописність водяних струменів особливо виграє із-за контрасту кольорів білого потоку (Хвітау по-ісландськи — «біла») і синяво-чорних базальтових скель, на які шумно обрушується Гютльфосс.

На сусідній річці Фоссад, розташований найвищий водопад Хауїфосс, він має висоту 130 метрів. Одним довгим стрибком злітає тут Фоссад з лавового плато і падає в долину білосніжною стрічкою, що розширюється донизу.

Далі буде…